60 pytań wartych zastanowienia i przemyślenia.
Lifestyle, Psychologia

60 pytań wartych zastanowienia i przemyślenia.

Pewne pytania pojawiają się w naszym życiu i tkwią w naszych głowach dłużej, niż inne. Zazwyczaj odpowiedzi na nie są dosyć trudne i wymagają chwili skupienia. Kiedy przygotowywałam te pytania dużo myślałam. O przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. O miejscu, w którym dzisiaj się znajduję. Nie zajęło mi to jednego wieczoru. Zajęło mi to zdecydowanie dłużej. Przygotowałam dla Was 60 pytań wartych zastanowienia i przemyślenia.

Dlaczego naszła mnie taka chwila refleksji? Może dlatego, że ostatnimi czasy zastanawiam się nad tym, w którym kierunku zmierzam i co przez to chcę osiągnąć. Za jakiś moment skończę studia, a więc coś się kończy i coś się zaczyna.

Są ludzie, którzy idąc biernie z tłumem, nie zastanawiają się nad trudnymi pytaniami, ponieważ nie wymaga to wysiłku umysłowego. Myślę jednak, że warto się na chwilę zatrzymać, przestać gonić za niepotrzebnymi rzeczami i rzeczywiście je sobie zadać. Wychodzę z założenia, że szukając odpowiedzi rozwijamy się. Analizujemy różne sytuacje.

Próba odpowiedzi na niektóre z nich zdecydowanie zmusza do myślenia i sprawia, że to może nas nakierować na właściwą ścieżkę, którą warto podążyć. Spróbuj się skoncentrować i odpowiedzieć szczerze samemu sobie. Domyślam się, że część z nich może Ci się nie spodobać, ponieważ może to przywoływać wspomnienia, o których niechętnie wspominamy innym. Być może będą też pytania, które pozostawisz bez odpowiedzi, ponieważ w danej chwili trudno Ci będzie na nie odpowiedzieć. Mimo wszystko warto spróbować.

 

60 pytań wartych zastanowienia i przemyślenia.


1. Kim jesteś?

Wbrew pozorom to pytanie nie jest najłatwiejszym jakie może być, ale podstawowym by od czegoś zacząć. Jeśli miałbyś wymienić swoje role, w jakiej kolejności byś to zrobił? Mówiłbyś, że jesteś biznesmenem, ojcem, a Twoim hobby jest piłka nożna? A może na odwrót? Może powiedziałbyś, że jesteś typem przywódcy?

To jak postrzegasz samego siebie ma wpływ na Twoje życie i pokazuje w pewnym stopniu, czy jesteś bardziej optymistyczną osobą czy pesymistyczną. To jak ten przykład ze szklanką, jest do połowy pełna czy do połowy pusta?

 

2. Kim chciałbyś być?

Czy to kim jesteś dzisiaj w pełni Cię zadowala? Może myślisz dopiero o swoim biznesie i masz ochotę rzucić swoją robotę? A może chciałbyś być bardziej pewny siebie i mniej wycofany? Może uważasz, że niektóre Twoje cechy charakteru Cię przytłaczają, a nie potrafisz sobie z nimi poradzić? Praca nad sobą i nad swoim charakterem to nie proces trwający tydzień, ale miesiące i lata. Powinieneś się zastanowić i przeanalizować, w którym miejscu się znajdujesz, a w którym chciałbyś się znaleźć.

 

3. Czy jesteś z siebie dumny?

Czy to co robisz daje Ci satysfakcję? Czy jako człowiek oceniłbyś się dobrze, czy raczej negatywnie? Czy robisz coś co wyjątkowo sprawia, że czujesz się lepiej?

 

4. Czy jesteś szczęśliwym człowiekiem?

Wpływ na szczęście człowieka ma wiele czynników. Składa się na to również to co działo się w przeszłości. Pytanie czy dzisiaj nazwałbyś siebie szczęśliwym. Co sprawia, że tak się czujesz?

 

5. Jaka jest Twoja największa zaleta i wada?

Nikt z nas nie jest idealny, choć niektórzy bardzo próbują i wmawiają nam na każdym kroku, że jak nie jesteś perfekcyjny to jesteś beznadziejny. Wady i zalety to część naszego charakteru. Poza tym co to dla jednych może być wadą, dla innych nie ma aż takiego negatywnego wydźwięku. Aby stać się lepszym człowiekiem warto sobie uświadomić to, w jakim miejscu możemy nad sobą popracować. Wszystko jest do zrobienia.

 

6. Czy wierzysz w siebie?

Czy jesteś osobą mocno wierzącą w swoje możliwości, czy raczej wycofaną i niepewną kolejnych swoich kroków? Czy to utrudnia Ci życie? Wiara w siebie jest związana z pewnością siebie. Osoby pewne siebie, twardo stąpają po ziemi i znają swoją wartość.

 

7. Gdybyś spotkał siebie rok temu, co byś mu powiedział? A 5 lat temu?

W życiu podejmujemy wiele wyborów, a każdy z nich ma swoje konsekwencje. Czy to jak się zachowałeś rok temu ma wpływ na teraźniejszość? A może coś zmieniło się w Twoim toku myślenia? Może czegoś się nauczyłeś? Co byś sobie powiedział, gdybyś spotkał siebie rok temu i 5 lat temu? Udzieliłbyś wskazówki i rady by tą drogą nie podążać?

 

8. Gdyby jutra miało nie być, co zrobiłbyś dzisiaj?

Spotkał się ze znajomymi, rodziną? Czy może wolałbyś spędzić taki dzień sam? To pytanie uświadamia mi, że życie jest bardzo krótkie i powinniśmy się cieszyć z każdego dnia. Po co komu kłótnie, żale i pretensje? Jutro może nas już nie być, więc może warto się zastanowić.

 

9. Czy jest coś czego naprawdę żałujesz?

Chyba nie ma człowieka, który czegoś by nie żałował. Głównie żałujemy podjętych złych decyzji oraz słów które padły zbyt szybko i były nieprzemyślane. Co u Ciebie było punktem w życiu, którego nie chciałbyś już popełnić nigdy więcej? Czy to czegoś Cię nauczyło?

 

10. Gdybyś mógł cofnąć czas i zmienić bieg historii, zrobiłbyś to? Jeśli tak, w którym miejscu byś to zrobił?

Wielokrotnie miałam ochotę cofnąć wskazówki zegara i nie popełniać błędów, które zrobiłam. Myślę, że każdy tak czasem ma. Jesteśmy też ciekawi jakby potoczyła się historia, gdybyśmy podjęli inne wybory. Są natomiast sytuacje, które szczególnie zapadają nam w pamięć i złe decyzje mają konsekwencje na całe życie. Czy zmieniłbyś bieg historii w swoim życiu?

 

11. Jakie jest Twoje najlepsze i najgorsze wspomnienie?

Wspomnień mamy bardzo dużo. Są te pozytywne przywołujące uśmiech na twarzy, ale zdarzają się tez takie negatywne, które nas dołują. Co świadczy o wyjątkowości tego najlepszego? Czy najgorsze wspomnienie zmieniło Cię?

 

12. Czego najbardziej obawiasz się w swoim życiu?

Utraty rodziny? A może wszystkich pieniędzy? A może po prostu boisz się, że ktoś mógłby Cię zmienić? Z czego wynikają te obawy? Nie da się przed nimi uciec, one zawsze będą nam towarzyszyć. Każdy się czegoś boi.

 

13. Z tego co dotychczas osiągnąłeś, z czego jesteś najbardziej dumny?

Być może jest to dyplom uczelni, albo dostanie się do wymarzonej pracy? Co powoduje, że rozpiera Cię ogromna duma? A może jakiś sukces sportowy?

 

14. Co sprawia Ci największą radość?

Czyli po prostu co Cię uszczęśliwia. Dla jednych to będzie hobby, dla innych czas spędzony z bliskimi. Ktoś inny mógłby powiedzieć, że podróże. To trochę jak z priorytetami, każdy ma inne. Pytanie, co najbardziej Cię cieszy.

 

15. Co jest dla Ciebie najważniejsze w życiu?

Pieniądze? Praca? Partner? Dzieci? A może ich uśmiech? Po części wiąże się to z poprzednim punktem.

 

16. Jakimi wartościami się kierujesz?

A jakie wartości Ci towarzyszą? Być może to szczerość i zaufanie? Nasze wartości są podstawą naszego postępowania. To czym się w życiu kierujemy ma bezpośredni wpływ na nas i na osoby w naszym otoczeniu.

 

17. Co chciałbyś osiągnąć zawodowo? Czy to co robisz sprawia Ci satysfakcję?

Czy masz cel, do którego dążysz w pracy zawodowej? Może to jakieś bardzo wysokie stanowisko? A może po prostu chcesz zdobyć jak najwięcej kwalifikacji, rozwijać się i nie potrzebujesz wysokich stanowisk? Czy ta praca Cię satysfakcjonuje i jest dla Ciebie ważna? Uważasz, że dobrze ją wykonujesz, czy do końca tego nie czujesz?

 

18. Gdybyś nie musiał pracować, co byś robił w swoim życiu?

A gdybyś tak nie musiał pracować, dalej byś siedział w swojej pracy? Podejrzewam, że większość powie że nie. Czyli gdybyś miał wystarczająco dużo pieniędzy, co byś robił ze swoim życiem? Zajął się swoimi pasjami? Spędzał czas z rodziną? A może po prostu wyjechałbyś w podróż dookoła świata?

 

19. Czy posiadasz tajemnice, o której nikt nie wie?

Każdy z nas ma jakieś tajemnice.Czy posiadasz takie, o których nikt nie wie i nie chciałbyś by kiedykolwiek się dowiedział? Z czego to może wynikać?

 

20. Jak wyobrażasz sobie siebie za rok, 5 lat, 20 lat? Gdzie chciałbyś wtedy być?

Ten kto nie planuje nawet trochę w przód będzie stać w miejscu. Warto zastanowić się, dokąd właściwie zmierzamy i jacy chcemy być. Trzeba pracować nad sobą, nad swoim charakterem i słabościami. Gdzie chciałbyś wtedy być? Czy myślisz, że będziesz usatysfakcjonowany swoim życiem? Wiele osób nie zastanawiało się jakoś bardzo nad tym czego chcą i oczekują. I to życie dosyć szybko przeminęło i je zmarnowali. Czasem nie wykorzystali swoich szans. Od Ciebie zależy, gdzie będziesz i kim będziesz.

 

21. Jaka lekcja życiowa była dla Ciebie najważniejsza i wpłynęła na Twoje życie?

Lekcje życiowe uczą, ale nie raz boleśnie doświadczają. Lekcja życiowa może być związana z innymi ludźmi np. poznaliśmy kogoś kto bardzo nas zmienił (pozytywnie, negatywnie), albo był mentorem. Albo sami nauczyliśmy się czegoś i wyciągnęliśmy wnioski bo byliśmy w różnych relacjach z innymi ludźmi.

Przykład: ja spotkałam toksycznego człowieka, który uświadomił mi, że jednak nie wszyscy ludzie są dobrzy – kiedyś miałam trochę inne, naiwne wyobrażenie.

 

22. Gdybyś umierał i mógł zadzwonić tylko do jednej osoby, do kogo byś wykonał telefon? Co byś powiedział?

Trudne pytanie. Byłby to rodzic, przyjaciel, partner, a może dziecko? Co byś wtedy powiedział, mając świadomość, że już z nikim innym nie możesz się skontaktować? Przeprosiłbyś za coś? Powiedział, że czegoś żałujesz? A może po prostu spróbował pocieszyć lub wyznał miłość?

 

23. Kto jest dla Ciebie najważniejszym człowiekiem?

Jeśli miałbyś wybrać jedną osobę i powiedzieć, że to ta najważniejsza w życiu, kto by to był? Domyślam się, że większość z Was powie, że ta sama do której wykonałoby telefon z poprzedniego pytania. Ale czy na pewno wszyscy by tak odpowiedzieli?

 

24. Kto Cię inspiruje i motywuje do działania?

Skąd bierzesz motywację i czy jest ktoś, kto swoją postawą potrafi wywrzeć na Ciebie dobry wpływ?  Są dni kiedy każdy z nas potrzebuje przysłowiowego kopa w tyłek, a wtedy taka osoba bardzo się przydaje. Być może to najlepszy przyjaciel, albo osoba z telewizji. Jeśli wywiera na Ciebie dobry wpływ to trzymaj się tego.

 

25. Czy jest ktoś kto zdecydowanie zmienił Twoje życie?

Na lepsze? Na gorsze? Zawsze takie osoby się pojawiają. Pytanie jak bardzo odcisną swój ślad w naszej psychice. Czasem zmiana pod wpływem takiego człowieka ma ogromny wpływ na resztę naszego życia.

 

26. Na kogo możesz zawsze liczyć, nieważne jaka jest pora dnia?

Są osoby, które odpowiedzą na rodzinę lub partnera. Są takie, które powiedzą, że na przyjaciela. Ciekawi mnie bardzo czy ktokolwiek z Was odpowie, że na nikogo nie może liczyć. W końcu przysłowie mówi umiesz liczyć, licz na siebie. I trochę gorzkiej prawdy w tym jest.

 

27. Gdybyś miał przyjaźnić się tylko z jedną osobą, kogo byś wybrał spośród wszystkich swoich przyjaciół?

Przyjaciele wiedzą o nas bardzo dużo, o ile nie wszystko. Zazwyczaj jest to bardzo wąskie grono. Jednak jeśli miałbyś wybrać tylko jedną osobę, z którą miałbyś się przyjaźnić, kogo byś wybrał?

 

28. Wolałbyś być samotnym miliarderem, czy otoczonym przez dużą rodzinę biednym finansowo człowiekiem?

Opływanie w luksusach i bycie samotnym (bez rodziny i przyjaciół) czy posiadanie dużej rodziny, ale bez większych pieniędzy? To pytanie zależy od czyichś priorytetów. Chociaż można być skupionym na pieniądzach, ale pytanie czy wtedy rzeczywiście będziemy szczęśliwi, skoro nie będziemy mogli dzielić się tym z innymi.

 

29. Jeśli miałbyś milion dolarów, co byś z tym zrobił?

Kto chociaż raz zastanawiał się nad tym pytaniem, ręka w górę! Myślę, że wiele osób hipotetycznie zastanawiało się, co zrobić z taką ilością pieniędzy. W końcu wygrana w loterii to marzenie wielu osób.

Niestety spora część ludzi, która wygrała w tego typu loteriach, nie przyzwyczajona do takich środków finansowych nie dość, że straciła wszystko, to jeszcze się zadłużyła. Aczkolwiek kogo z nas taka wygrana nie kusi?

 

30. Kim według Ciebie jest zły człowiek?

Czy jest to osoba, która stosuje przemoc wobec innych? Zabija? A może po prostu manipuluje i szantażuje? Być może wszystko na raz składa się na taki portret.

 

31. Czy uważasz się za dobrego człowieka?

To kim jest w takim razie dobry człowiek? Czy to taki który pomaga innym? Nie krzywdzi? Nie kłamie? Jaka jest Twoja definicja i czy sam uważasz się za takiego. Kiedy ostatnim razem zrobiłeś coś dobrego?

 

32. Gdybyś mógł zamieszkać gdziekolwiek, jakie miejsce byś wybrał?

Wyjechałbyś nad morze, w góry albo do obcego kraju? Gdzie chciałbyś żyć, gdybyś miał możliwość wyboru? Byłby to skromny domek z drewna niedaleko norweskich fiordów? Czy ogromna willa nad oceanem w Stanach Zjednoczonych? A może uważasz, że tam gdzie teraz mieszkasz jest najlepiej?

 

33. Czy uratowałbyś kogoś bliskiego wiedząc, że sam możesz zginąć? A w przypadku obcej osoby?

Krótka piłka i odpowiedź, tak lub nie. Bez dłuższego zastanawiania się. Są sytuacje, w których trzeba działać nagle i nie zastanawiać się – bo zwyczajnie nie ma na to czasu. A jak to się ma w przypadku obcej osoby? Też byłbyś skory do pomocy?

 

34. Jaki według Ciebie jest sens ludzkiego życia?

Jedni uważają, że jesteśmy tylko po to by przedłużyć gatunek. Inni, że każdy z nas jest do czegoś stworzony. A jak Ty uważasz? Czy według Ciebie jest różnica między życiem, a egzystencją ?

 

35. Potrafisz się cieszyć z małych rzeczy?

Kiedy byliśmy dziećmi drobiazgi bardziej nas cieszyły, niż drogie zabawki, które możemy sobie dzisiaj zafundować. Ale tak naprawdę czy to co masz dzisiaj, czy to naprawdę Cię cieszy? A może tylko przez dwie minuty, a później zapominasz o tym?

 

36. Jaka jest Twoja pierwsza myśl po obudzeniu?

Myśl o pracy, wakacjach, Facebooku, problemie, który Cię przytłacza, a może o tym co musisz dzisiaj zrobić? Oczywiście wiadomo, to zależy też od dnia, ale pewne rzeczy pojawiają się w naszej głowie regularnie. Jaka jest Twoja pierwsza myśl?

 

37. Wolisz obdarowywać czy być obdarowywanym?

Każdy z nas lubi dostawać prezenty, ale są ludzie, którym większą przyjemność sprawia dawanie komuś czegoś, niż branie. A jak jest u Ciebie?

 

38. Co sprawia Ci największą przyjemność?

Wyjście ze znajomymi na piwko? Jakieś hobby? Co sprawia, że potrafisz się zrelaksować? Jak dużo jest takich rzeczy?

 

39. Jak radzisz sobie ze stresem w swoim życiu i ile go tak naprawdę jest?

Stresująca praca, problemy w związku, z rodziną itd. Powodów może być naprawdę sporo. Pytanie jak bardzo Cię to wszystko przytłacza i jak sobie z tym radzisz. Co jest dla Ciebie stresujące na co dzień i w jakich ilościach?

 

40. W jakiej sytuacji byłeś najbardziej zdenerwowany i zestresowany?

Najbardziej stresująca sytuacja, której byłeś świadkiem lub w której sam brałeś udział? Jak to na Ciebie wpłynęło? Czy są dzisiaj tego konsekwencje?

 

41. Jak bardzo boisz się opinii innych ludzi i tego co powiedzą na Twój temat?

Paraliżujący strach przed tym co ludzie powiedzą, może skutecznie hamować Twój rozwój i sprawiać, że boisz się iść pod prąd. Czy czujesz się tym przytłoczony?

Właściwie dlaczego się tym przejmujesz… przecież ludzie i tak zawsze będą gadać. Jeśli zrobisz coś dla innych, będzie “pewnie nie robi tego bezinteresownie“, jeżeli powinie Ci się noga, będzie “zobacz, znowu temu nieudacznikowi coś nie wyszło“, a jeśli coś Ci się uda będą Ci zazdrościć i obgadywać. I tak tego nie zmienisz, więc w sumie po co się przejmujesz.

 

42. Czy posiadasz jakąś cechę, która wyróżnia Cię na tle innych?

Dlaczego ta cecha jest taka wyjątkowa? Czy poprawia jakość Twojego życia? Pomaga Ci przezwyciężać trudności?

 

43. Czy jest coś czego nigdy w życiu byś nie zrobił? Nawet w ekstremalnej sytuacji?

Czysto hipotetycznie, ponieważ nigdy do końca nie wiemy jak zachowamy się w danym momencie. Ale na tę chwilę, jest coś czego nigdy byś nie zrobił?

Przykład: zabiłbyś morderce najbliższej osoby gdybyś miał możliwość? Czy może jednak odpuścił i wybaczył?

 

44. Czy to co robisz dzisiaj, będzie mieć znaczenie za rok?

Jak myślisz, jaką wartość będzie miało to co robisz dzisiaj za rok? Czy to co ma sens teraz, będzie miało jakikolwiek w przyszłości? Jak ważne jest to co robisz? Jak myślisz, gdzie może Cię to zaprowadzić?

 

45. Czy to co teraz posiadasz wystarczająco Cię zadowala?

Dać komuś palec, to chce całą rękę. Coś w tym tekście jest. Im więcej mamy, tym chcemy więcej – jesteśmy coraz bardziej zachłanni. A czy to co masz dzisiaj Cię zadowala? Dążysz do tego by mieć więcej i więcej? Nie boisz się, że się w tym zatracisz?

 

46. Uważasz, że ludziom powinno dawać się drugą szansę, czy przekreślasz takie relacje na zawsze?

Mówi się, żeby nie wchodzić dwa razy do tej samej rzeki, ale czy jest to dobra rada? Każdy z nas popełnia błędy. Przebaczanie i dawanie drugiej szansy nie zawsze jest jednak proste. A czy Ty dałbyś komuś drugą szansę? Może jednak przekreśliłbyś osobę, która nadużyła Twojego zaufania?

Przykład: zostałeś zdradzony, jednak druga osoba żałuje i nie chce rozstania. Obiecuje poprawę. Wybaczysz i będziesz z nią?

 

47. Kim według Ciebie jest silny i słaby człowiek? Za którego z nich się uważasz?

Jak można określić silnego i słabego człowieka? Czy słabość wyraża się w byciu niekonsekwentnym? A może słaby człowiek według Ciebie to nieodporny psychicznie? Płacz jest oznaką słabości? Czy siła wyraża się w byciu zrównoważonym na różnych płaszczyznach?  Jesteś silny czy słaby?

Przykład: ktoś zakłada, że będzie intensywnie ćwiczył, jednak po tygodniu rezygnuje. Nazwiesz go w tej sytuacji słabym?

 

48. Na szacunek trzeba sobie zasłużyć, czy z góry trzeba mieć szacunek do innych?

Szacunek wyraża się w różnych zachowaniach na co dzień. Kilka osób w moim życiu twierdziło, że trzeba sobie na niego zasłużyć. A jak Ty uważasz?

Przykład: starsza osoba z rodziny cały czas na Ciebie krzyczy,ma pretensje lub próbuje podnieść na Ciebie rękę. Będziesz mieć do niej wtedy szacunek – ze względu na jej wiek?

 

49. Ile razy okłamałeś samego siebie?

Obiecywałeś sobie, że będzie inaczej, a koniec końców lądowałeś w tym samym miejscu. Albo uśmiechasz się, cieszysz na zewnątrz, a tak naprawdę w środku czujesz smutek. Trochę taka gra aktorska, której konsekwencje odbijają się na psychice.

 

50. Gdybyś mógł zmienić jedną rzecz w swoim wyglądzie, co by to było?

Skąd wynikają Twoje kompleksy? Być może ktoś kiedyś Ci wmówił, że coś jest brzydkie, a coś ładne? Piękno jest bardzo subiektywne. Jednemu podobają się wysokie dziewczyny, innym niskie. Jednym kobietom podobają się faceci z bujną brodą, a inne na takich nie spojrzą. Jeśli koniecznie chciałbyś coś zmienić, co by to było?

 

51. Jakie cechy charakteru u innych doprowadzają Cię do szału?

Ktoś za sobą nie sprząta, bałagani i jest leniem? A może jest uszczypliwy i każde słowo jest dla Ciebie jak płachta na byka? Które cechy ludzi sprawiają, że omijasz ich szerokim łukiem?

 

52. Bez czego nie wyobrażasz sobie swojego życia?

Do czego jesteś tak przywiązany, że strata odbiłaby się na Twoim samopoczuciu? Życiowy partner, telefon, konsola, a może Internet? Różne skrajności. Co by Cię mocno zasmuciło, gdyby na zawsze zniknęło?

 

53. Jaka była najlepsza rada jaką otrzymałeś w swoim życiu?

Często starsi ludzie są skarbnicą wiedzy i służą radami. W końcu swoje przeżyli. Czy otrzymałeś kiedykolwiek radę, która wpłynęła na Twoje życie i Twoje dalsze postępowanie? Od kogo ją otrzymałeś i w jakim momencie życia?

 

54. Gdyby zostało Ci pół roku życia, co robiłbyś przez ten czas?

Zachorowałeś i lekarze szacują, że zostało Ci około pół roku życia, co robisz? Siedzisz  domu? A może wybierasz się w daleką podróż? Wolisz spędzić ten czas sam, czy jednak z najbliższymi osobami?

 

55. Wolisz czekać na cud czy działać?

Jesteś typem człowieka, który nie lubi tracić czasu i działa? Czy raczej czekasz, aż los da Ci szansę do wykorzystania? Jesteś osobą czynną czy bierną?

 

56. W jakich momentach tracisz poczucie czasu?

Czy są sytuacje, w których całkowicie się zatracasz? Przykładem może być siedzenie w Internecie, przeglądanie Facebooka albo granie w gry komputerowe. Czy nie masz później poczucia zmarnowanego czasu?

 

57. Twoje myśli są w przeszłości, teraźniejszości czy przyszłości?

Określenie się, w którym miejscu jesteś jest bardzo ważne. Nie ma sensu rozpamiętywać przeszłości bo ona minęła. To co było minutę temu to też już tylko i wyłącznie wspomnienie. Karmienie się nieustannie takimi wspomnieniami może sprawić, że skupisz się za bardzo na tym co było, a nie na tym co jest teraz. Z kolei myślenie o niebieskich migdałach i wyobrażanie sobie stale jak to będzie za jakiś czas jest dobre, ale nie przez całe dnie. A więc, w którym miejscu jesteś?

 

58. Stresująca praca za duże pieniądze czy przyjemna, niewymagająca za przysłowiowe grosze?

Wolałbyś zarabiać ogromne pieniądze w korporacji, ale mieć ogrom stresu i nieprzespane noce, czy jednak pracę luźną, niewymagającą, łatwą, ale za małe pieniądze? Czy pieniądze są warte Twojego zdrowia? Może w przyszłości będziesz je musiał wydać na swoje leczenie bo psychicznie nie wyrobisz. Jaki jest Twój wybór?

 

59. Jakich słów najbardziej nie znosisz?

Jakie słowa najbardziej działają Ci na nerwy? Czy jest jakiś tekst, który naprawdę potrafi wyprowadzić Cię z równowagi?

 

60. Czy jest coś czego bardzo chcesz spróbować, ale coś Cię powstrzymuje?

Zdarza się, że bardzo chcemy czegoś spróbować, ale niestety nie możemy tego zrobić z różnych powodów.

Przykład: ktoś chciałby skoczyć na bungee, ale paraliżuje go strach. Mimo wszystko wierzy, że kiedyś zdobędzie odpowiednią siłę na ten krok.

 

Mam nadzieję, że pytania zmuszające do refleksji Wam się podobały. Czy któreś z nich były bardziej zaskakujące? Mam nadzieję, że te 60 pytań wartych przemyślenia i zastanowienia Wam się podobało. Zachęcam Was do komentowania 😉

Więcej tematów psychologicznych i lifestylowych znajdziecie w tych linkach.


Fot. Ricardo Brescani


 

Może Ci się spodobać...

Popularne artykuły