Czy zastanawialiście się kiedyś jak sprawić, aby nasze życie było bardziej udane, a tym samym żebyśmy byli szczęśliwsi? Ile razy się frustrowaliśmy? Ile razy czuliśmy się nieszczęśliwi lub przytłoczeni? Jak odnaleźć się w otaczającej nas codzienności i polepszyć swój byt? Czyli dzisiaj o tym, jak być szczęśliwym człowiekiem.
Z pewnością nie raz czuliście smutek, frustrację, zazdrość. Coś nie wyszło, z kimś się pokłóciliśmy, w pracy coś zawaliliśmy. Stan beznadziejny… Ale czy naprawdę jest tak źle? Te kilka porad, które tutaj znajdziecie nie wyleczą Was z depresji. Niekoniecznie muszą sprawić, że nagle wstaniecie i stwierdzicie: Ona ma rację! Byłoby mi bardzo miło, ale tego nie wymagam. Chciałabym jednak, abyście spojrzeli na swoje życie troszkę inaczej. Być może coś z tego co napisałam, zainspiruje Was do zmian i działania. Z góry mówię i podkreślam, że to moja osobista lista “jak być szczęśliwym człowiekiem” i ktoś może mieć na ten temat odmienne zdanie 😉
To człowiek człowiekowi najbardziej potrzebny jest do szczęścia.
Paul Thiry Holbach
Jak być szczęśliwym człowiekiem?
1. Otaczaj się dobrymi ludźmi.
Mam tutaj na myśli ludzi, którzy ciągną nas w górę. Takie osoby zawsze nas wspierają, trzymają kciuki, a ich obecność sprawia, że nasze samopoczucie jest lepsze. Czyli unikaj toksycznych ludzi.
2. Spotykaj się z przyjaciółmi i pamiętaj o bliskich.
Luźne spotkania i rozmowy mogą zdecydowanie poprawić Twoje samopoczucie. Zawsze możemy się wyżalić, powiedzieć co nas boli. Być może w trudnych sytuacjach będzie nam odrobinkę lepiej. Tak więc w natłoku pracy lub nauki pamiętajmy o nich. Będzie im na pewno miło, gdy od czasu do czasu zadzwonimy lub zaproponujemy spotkanie. Z kolei jeśli nasze relacje z rodziną były całkiem niezłe (bo nie każdy ma przecież dobre relacje), nie zaniedbujmy bliskich. Później gdy ich zabraknie możemy bardzo tego żałować, że nie podarowaliśmy im więcej naszego czasu.
3. Przebaczaj.
Niektórzy mają zasadę „oko za oko, ząb za ząb”. Oczywiście macie do tego prawo, nic mi do tego, jednak czy nie lepiej będzie zakopać ten topór wojenny i dać komuś drugą szansę? Nie mówię tutaj o tym, że ktoś kogoś np. zdradził i nagle mamy do niego wracać. Chodzi mi bardziej o to, aby nie życzyć drugiemu źle i nie żywić urazy przez całe życie, gdyż wtedy sami siebie dołujemy. Ziejąc nienawiścią sami niszczymy naszą psychikę. Są sytuacje w życiu, które sprawiają, że jest bardzo trudno. W początkowych okresach przebaczenie wydaje się niewykonalne. Natomiast jeśli trochę czasu minie, warto spojrzeć z innej perspektywy i spróbować wybaczyć błędy.
4. Ciesz się z małych rzeczy.
Ludzie mają tendencję do tego, że im więcej posiadają tym mniej ich to cieszy. Kupujemy coraz więcej, żyjemy coraz szybciej i zatracamy się w tym, zamiast cieszyć się z drobnostek. Spróbuj spojrzeć inaczej na to co masz. Ktoś podarował Ci coś małego i symbolicznego? Dlaczego miałbyś się z tego nie cieszyć. Dostrzegaj te mniejsze gesty, które wydają się codziennością. Kiedyś może ich zabraknąć.
5. Bądź wdzięczny.
Z punktem 4 wiąże się punkt 5. Mam na myśli to, żebyś potrafił komuś za coś podziękować. Jeśli ktoś coś dla Ciebie zrobił, a Ty jedynie wtedy potrafisz kiwnąć głową i nie wyrazić nawet słowa uznania dla tej osoby, to nie myśl że ktoś drugi raz coś dla Ciebie zrobi. Raczej taka osoba potraktuje Cię jako wyniosłą i zarozumiałą, której wszystko się należy. Mało jest ludzi wdzięcznych, więc warto dziękować. Ktoś zrobił Ci herbatę? Podziękuj. Ktoś wykonał jakieś zadanie dla Ciebie? Podziękuj. Ja kiedyś tego nie robiłam, ale później spotkałam kogoś kto mi to uświadomił i od tego czasu staram się robić to jak najczęściej.
6. Uprawiaj sport i trenuj charakter.
Z uprawianiem sportu jest tak, że wszyscy coś zaczynają, a mało kto potrafi stać się ekspertem w danej dziedzinie. Warto zapisać się na jakieś zajęcia i spróbować się zmierzyć. Może coś się wydawało niemożliwe do zrobienia, a nam się akurat udało. Jedno jest pewne. Sport uczy pokory. Uczy tego, że czasem się wygrywa, a czasem przegrywa. Uczy radzenia sobie z porażkami. Poza tym, z pewnością będzie z niego więcej korzyści, niż z siedzenia na kanapie, oglądania telewizji i wcinania paluszków.
7. Spróbuj zaakceptować siebie.
Ja wiem. To nie jest łatwe. Jest to bardzo trudne. Miejmy na uwadze to, że nikt idealny nie jest. Każdy ma wady i zalety. Każdy z nas jest inny i wyjątkowy. Nie ma drugiego takiego samego człowieka jak Ty. Jeśli nie podoba Ci się Twój wygląd, a jedyne co powinieneś zmienić to rozmiar ciuchów – popracuj nad sobą za pomocą diety i sportu. Jeśli chcesz być bardziej pewnym siebie – pracuj nad swoim charakterem. Wychodź ze swojej strefy komfortu, naucz się prezentowania przed innymi. Jasne, są rzeczy których nie zmienimy. Nie każdy jest modelem, nie każdy jest naukowcem. Nie bądźmy dla siebie źli. Wymagajmy od siebie, ale nie przesadzajmy w żadną ze stron.
8. Pozwól się rozpieszczać.
Kiedy ostatnim razem zrobiłeś coś dla siebie? Być może jesteś tak zaganiany, że brakuje Ci czasu na to, by iść do swojej ulubionej kawiarni na kawę lub w inne miejsce, które bardzo lubisz. Zdarza się i szczególnie tyczy się to kobiet, że za bardzo się poświęcają. Poświęcają swoje marzenia kosztem partnera, rodziny, jakiś wyższych według nich celów. Skutek jest taki, że są nieszczęśliwe. Nie dajmy sobie wmówić, że mamy siedzieć tylko w domach. Zasługujemy na to, aby mieć czas na pójście do kosmetyczki, fryzjera, do spa itd. Zróbmy w końcu coś dla siebie!
9. Dbaj o siebie.
Wiele osób jest tak pochłoniętych pracą, domem i życiem rodzinnym, że zaczyna się zaniedbywać i przestaje zwracać uwagę na swoje zdrowie. Badaj się regularnie, jeśli zachorujesz wylecz się do końca, nie lekceważ objawów choroby. Dbaj również o rozwój intelektualny, czytaj, rozwiązuj krzyżówki. A w domu nie siedź w rozciągniętym dresie i dziurawych spodniach – takie coś nie spowoduje, że Twoje samopoczucie będzie lepsze.
Szczęście nie jest czymś co przychodzi gotowe. Ono pochodzi z Twoich własnych działań.
Dalai Lama
10. Znajdź hobby.
Praca, dom, praca dom, praca, dom i tak w kółko. Przez naście lub dziesiąt lat. A jakie są tego efekty? Najczęściej frustracja. Może warto sobie zadać pytanie, dlaczego potrzebujemy hobby. Po to, aby się zrelaksować, odciąć, oderwać, skupić na czymś innym. Ta odpowiedź jest banalna, ale chyba dobrze przedstawia to co chcę przekazać. Powinniśmy mieć jakąś pasję, coś co będzie nas zadowalać. Coś z czego będziemy dumni. Obojętnie czy to będzie jazda konna, gra w szachy, fotografia czy kolekcjonowanie znaczków.
11. Nie rezygnuj z planów i marzeń.
Warto mieć cele i warto mieć marzenia. Pomyślmy o tym jak bardzo będziemy szczęśliwi, gdy już je osiągniemy. Ogromny dom, wypasiony samochód, a może duża rodzina? Zdarza się, że rezygnujemy z marzeń dla innych lub te plany przesuwamy w czasie, a przecież nie wiadomo ile tak naprawę czasu nam zostało. Spróbuj o nie zawalczyć. Gdy obudzisz się w wieku 90 lat i spojrzysz na swoje życie, będziesz mówił „spróbowałem zawalczyć o swoje marzenia i nawet jeśli nie wszystko się udało, nie żałuję że chociaż spróbowałem”. A może powiesz „nie zawalczyłem o swoje marzenia, nie próbowałem, żałuję tego”? Czyli dlaczego nie warto czekać na cud.
12. Nie obgaduj innych i nie kłam.
Obgadywanie innych sprawia, że sami stajemy się zawistni, gnuśni i w dodatku mało wiarygodni. Psujemy sobie reputację i zaczynamy czuć się źle sami ze sobą. Obgadywanie czyli mówienie o kimś tylko i wyłącznie w negatywnym aspekcie oraz przekazywanie informacji wyssanych z palca, jeszcze nigdy nikomu nie wyszło na dobre.
13. Bądź szczery, mów co myślisz i czujesz.
Zdarza się, że mamy odmienną opinię na jakiś temat niż reszta i wolimy się nie odzywać, aby kogoś przypadkiem nie urazić. Efekt jest taki, że siedzimy cicho i nie komentujemy danej sprawy, ostatecznie czując się źle z samym sobą. Stchórzyliśmy. Nauczymy się mówić co myślimy, oczywiście zachowując przy tym kulturę osobistą. Miejmy swoje zdanie, nie bądźmy chorągiewkami i nie oszukujmy, jeśli nasze poglądy są inne. Bądźmy wyraziści.
Gdy nie masz nic do ofiarowania, ofiaruj uśmiech.
Przysłowie chińskie
14. Uśmiechaj się i odwzajemniaj to.
Jeśli ktoś się do Ciebie uśmiechnie to dlaczego siedzisz ze skwaszoną miną? Dzielenie się swoim dobrym nastrojem i radością z innymi jeszcze nikomu nie zaszkodziło.
Możemy traktować te punkty jako wskazówki, aby stać się lepszym JA. Oczywiście ktoś może się ze mną nie zgadzać. Lista “jak być szczęśliwym człowiekiem” jest moją osobistą i staram się nią kierować w swoim życiu. Ktoś inny może mieć zupełnie inną.
Więcej artykułów podobnych do tego przeczytasz TUTAJ.
Dajcie znać w komentarzach co o tym myślicie i czy się z nią zgadzacie. Myślę, że temat jak być szczęśliwym człowiekiem jest dosyć ciekawy, gdyż z pewnością każdy z nas ma jakąś receptę. Z chęcią poczytam jaka jest Wasza 🙂