Jak rozpoznać toksycznych ludzi? 16 oznak.
Psychologia

Jak rozpoznać toksycznych ludzi? 16 oznak, że są wokół Ciebie.

Dzisiaj o tym jak rozpoznać toksycznych ludzi. Czy kiedykolwiek się z nimi spotkaliście? A może nie wiedzieliście, że to ludzie, którzy ciągną Was w dół?  Przygotowałam dla Was poradnik, który pomoże sprawdzić, czy rzeczywiście masz z nimi do czynienia.

Skąd pomysł na pisanie o toksycznych ludziach? Z własnych doświadczeń, ponieważ kilka osób w moim życiu okazało się ludźmi ciągnącymi mnie w dół. Było też bardzo wiele dobrych i życzliwych osób, ale dzisiaj nie na tych chciałam się skupić.

Przede wszystkim rozpoznanie takiej osoby nie jest łatwe. To mogą być bardzo bliskie osoby, rodzina, przyjaciele, znajomi ze szkoły czy z pracy. Często nie dostrzegamy tego, albo nie chcemy widzieć bo tak jest wygodniej. A jeśli już dostrzegamy, trudno się z takiej relacji wyplątać. Dzisiaj już wiem, że takie osoby istnieją i warto trzymać się od nich jak najdalej. Przygotowałam dzisiaj dla Was kilka punktów jak rozpoznać toksycznych ludzi.

1. Ciągle krytykują.

Od takich ludzi nie usłyszysz nic dobrego lub jest to zjawisko bardzo rzadkie. I nie mówię tutaj o konstruktywnej krytyce, która uczy. Oni nie podpowiadają, ale stale wymagają. Finał jest taki, że trzymając się blisko takiej osoby sami zaczynamy popadać w kompleksy. W końcu nikt nigdy tej drugiej osobie nie dogodzi. Pamiętajcie, żeby odróżniać tą konstruktywną krytykę od negatywnej.

2. W przeszłości spotykali samych „idiotów”.

Wypowiadają się tylko i wyłącznie negatywnie o osobach z przeszłości. Usłyszymy od nich, że wszyscy, z którymi się kiedyś zadawali są najgorsi, głupi, beznadziejni. Żadnych pozytywnych cech. Jak myślisz, jeśli kiedyś Wasze drogi się rozejdą, co ta osoba będzie mówić na Twój temat? No właśnie, najprawdopodobniej nic dobrego.

3. Mają bardzo wysokie mniemanie o sobie.

Oni nie mają wad, oni są najlepsi – powtarzają na każdym kroku. Innych ludzi mają za nic i nie mają do nikogo szacunku. Mówią o sobie tylko w samych superlatywach, a cokolwiek byś nie zrobiła/zrobił i tak nie zasłużysz na ich uznanie.

4. Obgadują za plecami i rozsiewają plotki.

Z jednej strony przyjaźnią się z Tobą, a z drugiej okazuje się, że ktoś rozpowiada nieprawdziwe historie na Twój temat. Jeśli dowiesz się choć raz, że koleżanka lub kolega opowiada zmyślone rzeczy to powinno dać Ci do myślenia. Według mnie to moment, w którym bezwzględnie powinniśmy zakończyć tą znajomość. Od takich osób trzymajmy się jak najdalej, gdyż plotki mogą niekorzystnie wpłynąć na nasz wizerunek.

5. Źle życzą innym.

Z mojej perspektywy normalny człowiek, który nie musi podbudowywać swojego ego kosztem innych, nie życzy innym źle. Wręcz przeciwnie, człowiek zadowolony ze swojego życia sam próbuje ciągnąć bliskich w górę.

6. Ich zdanie jest najważniejsze.

To co mówią zawsze musi być na wierzchu – Ty nie powinieneś się w ogóle odzywać. Zapewne nie masz nic ciekawego do powiedzenia, więc po co dać Ci dojść do głosu…

7. W ich towarzystwie czujemy się źle.

Mowa tutaj o tzw. wampirach energetycznych. Kiedy poszłam na studia poznałam osobę, która podstępnie sprawiła, że moja motywacja i radość uciekły. Ta osoba gwarantowała mi tak dużą huśtawkę emocjonalną, że czułam się coraz bardziej beznadziejna. Jeśli czujesz, że Twoje samopoczucie pogorszyło się w momencie poznania danej osoby – to może być znak, że ta znajomość po prostu wysysa z Ciebie energię życiową. Można w to wierzyć lub nie, ale coś w tym jest i przekonałam się o tym na własnej skórze. Dodam jeszcze, że tą osobę uważałam za swojego przyjaciela.

8. Stosują szantaż emocjonalny.

Zorientowałaś/Zorientowałeś się, że masz do czynienia z osobą toksyczną. Chcesz odjeść, uciec, uciąć wszelkie kontakty. Co robi ta osoba? Zaczyna szantażować. Mówi, że powie wszystkim jaka/jaki jesteś tylko i wyłącznie w negatywnym znaczeniu, szantażuje pieniędzmi, jeżeli mieliście jakieś interesy. Może straszyć również tym, że popełni samobójstwo (to też się przecież zdarza). Po prostu próbuje Cię siłą zatrzymać i wykorzysta każdy możliwy sposób, aby tylko Cię unieszczęśliwić i zniszczyć.

9. Są zawistni i zazdrośni.

Ludzie toksyczni są najczęściej bardzo zawistni. Z góry kogoś nienawidzą i nie wiedzieć dlaczego chcą dać upust tym emocjom w najgorszym wydaniu. Jest to też powiązane z zazdrością. Nie chcą aby innym żyło się lepiej. Planują mścić się na kimś, chociaż nie mają zupełnie powodów. Jeśli ktoś opowiada Ci ze szczegółami cały plan od A do Z, jak planuje się zemścić na kimś – zastanów się nad tą znajomością.

10. Reagują agresywnie.

Jeżeli kiedykolwiek ktoś podniósł na Ciebie rękę lub nakrzyczał (chociaż nie miał powodów) – uciekaj. Z takiej relacji nic dobrego nie wyniknie. Jeśli ktoś raz zastosował wobec Ciebie przemoc to najwyższy czas odejść – najprawdopodobniej to się powtórzy. Nie dajmy sobie wmówić, że zasłużyliśmy na to. Nikt nie ma prawa Cię bić i poniżać.

11. Manipulują.

Czy miałaś/miałeś wrażenie, że ktoś Tobą manipulował i wykorzystał do swoich celów? Jak się z tym czułaś/czułeś? To nie jest cecha ludzi dobrych, którzy ciągną nas w górę. Zaczynamy czuć się jak marionetki, a ktoś w tym czasie pociąga sznurkami. Nawet nie zdążysz się zorientować, a ta osoba będzie Tobą rządzić i będziesz robić wszystko co ona Ci każe.

12. Wmawiają, że jesteś nikim.

Nigdy nie daj sobie tego wmówić. Każdy z nas ma swoją wartość. Najczęściej mówią nam, że nic bez nich nie osiągniemy – co oczywiście nie jest prawdą, ale skutecznie podcina nam skrzydła. Po jakimś czasie przestajemy w to wierzyć, że sami sobie poradzimy.

13. Lekceważą Cię.

To co do nich mówisz, nie ma dla nich większego znaczenia. Czasem masz też wrażenie, że traktują Cię jak powietrze, chociaż próbujesz im coś przekazać.

14. Przytłaczają Cię.

Czy czujesz stres na samą myśl o spotkaniu z tą osobą, a jej obecność w pobliżu bardzo Cię przytłacza? Jeśli tak, raczej nie są to normalne objawy. Zapewne towarzyszą temu jeszcze spięcie i zdenerwowanie. Przecież na widok swojego serdecznego przyjaciela cieszymy się i radośnie reagujemy, a więc to chyba nie jest Twój DOBRY znajomy.

15. Zmieniają w sposób negatywny.

Oddziaływanie toksycznego człowieka jest często tak silne, że sam powoli stajesz się podobny do tej osoby. Zaczynasz nienawidzić wszystkich wokół i czujesz, że się zmieniłaś/zmieniłeś lub pozostałe bliskie Ci osoby o tym mówią.

16. Negują zawsze Twoje poglądy.

Można wymieniać się poglądami, prowadzić wielogodzinne dyskusje i zastanawiać się, które są bardziej lub mniej słuszne. Natomiast jeśli ktoś stale kłóci się z Tobą, wyśmiewa i neguje co mówisz, zarzucając Ci że jesteś głupia/głupi bo masz na jakiś temat inne zdanie – odetnij się od tej osoby. Z Waszych rozmów nic nie wyniknie, oprócz Twojego poczucia porażki.

Jeśli te punkty w większości pasują do jakiejś osoby, najprawdopodobniej masz do czynienia z osobą toksyczną.

Ja na swojej drodze spotkałam taką właśnie osobę i było mi bardzo ciężko odciąć się od niej. Traktowałam jak przyjaciela, a w ostateczności wbito mi nóż w plecy. Późno zorientowałam się, że ten człowiek niszczy mnie od środka chociaż kilka osób z mojego najbliższego otoczenia dawało sygnały, że się zmieniłam. Rozsiewał również nieprawdziwe historie na mój temat. Co więc robić gdy znamy taką osobę?

W takiej sytuacji najlepiej zerwać znajomość. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że to nie jest łatwe, gdyż często może być to bardzo bliska osoba. Pamiętajmy jednak, że im dłużej przebywamy w towarzystwie toksycznego człowieka, tym trudniej podjąć decyzję o odejściu. Jeśli to wiąże się z uczuciami do niego, sprawa może być bardzo trudna. Tylko czy naprawdę taka osoba warta jest naszych uczuć? Być może ktoś z naszych serdecznych przyjaciół zauważył, że ta relacja nie ma sensu i radzi odejść. Być może będzie potrzebna pomoc psychologa. Ostatecznie nie jesteśmy nigdy sami z takim problemem i warto szukać pomocy.

Mam nadzieję, że artykuł jak rozpoznać toksycznych ludzi, pomoże Wam chłodno spojrzeć, czy rzeczywiście nie macie z nimi do czynienia. Szkoda naszego zdrowia psychicznego. Powinniśmy być szczęśliwymi ludźmi, a nie utrapieni toksycznymi znajomościami.


Fot: Adrianna Sołtys


 

Może Ci się spodobać...

Popularne artykuły