Z racji tego, że coraz więcej osób szuka alternatywy dla mięsnych posiłków, potrawy wegetariańskie lub wegańskie są coraz popularniejsze. Jednym z tych dań może być np. falafel. Zacznijmy od tego co to w ogóle jest i jak zrobić domowy falafel. Są to kulki z ciecierzycy (lub bobu), cebuli i przypraw, często z dodatkiem świeżej kolendry. Potrawa ta wywodzi się z krajów arabskich i przywędrowała do Polski już jakiś czas temu. Przyznam, że jeśli tylko miałam okazję gdzieś na mieście wyskoczyć na falafel to chętnie z tego korzystałam, choć pierwszy raz jadłam go dopiero 2-3 lata temu.
Dzisiaj przedstawię Wam mój sprawdzony i pyszny falafel na bazie ciecierzycy, czosnku, cebuli oraz przypraw. Moim zdaniem najlepiej smakuje na ciepło, chociaż jako przekąska w ciągu dnia na zimno również jest dobra.
SKŁADNIKI:
- 1 szklanka suchej ciecierzycy
- 2 średnie cebule
- 3 ząbki czosnku
- garść świeżej kolendry – liście (można kupić w doniczce w większych supermarketach) – obowiązkowo
- garść świeżej pietruszki – liście – obowiązkowo
- 0,5 łyżeczki papryki ostrej mielonej
- 1 łyżeczka papryki słodkiej mielonej
- 0,5 łyżeczki imbiru mielonego
- 1 łyżeczka pieprzu ziołowego
- 0,5 łyżeczki gałki muszkatołowej
- 0,5 łyżeczki kminu rzymskiego
- 1 łyżeczka czosnku granulowanego
- 0,5 łyżeczki pieprzu czarnego mielonego
- 0,5 łyżeczki papryki wędzonej mielonej (opcjonalnie)
- szczypta ziaren kolendry
- 0,5 łyżki soli
- sok z połówki cytryny lub limonki
- 2-3 łyżki oliwy
- bułka tarta
- olej do smażenia
Jeśli nie posiadacie którejś z przypraw typu imbir mielony, gałka muszkatołowa czy kmin rzymski, możecie dać inne przyprawy. Warto jednak pamiętać, że to te orientalne nadają charakterystycznego aromatu i smaku, więc warto uzupełnić o nie swoją gablotkę. Według mnie również świeża kolendra nadaje całego smaku i zapachu potrawie (podobnie jak pietruszka), więc także warto się zaopatrzyć zanim zaczniemy robić falafel.
WYKONANIE:
- Zaczynam od przygotowania ciecierzycy dzień wcześniej. 1 szklankę suchej ciecierzycy zalewam zimna wodą w proporcji 1:6. Najlepiej zostawić ją na całą noc, aby nabrała objętości i zmiękła.
- Następnego dnia odsączam ciecierzyce z wody. Kroję drobno cebulę, czosnek, kolendrę, pietruszkę, wyciskam sok z cytryny. Ciecierzycę razem z pokrojonymi składnikami oraz sokiem wrzucam do blendera i dodaję wszystkie wymienione powyżej przyprawy. Dodaję oliwę, aby blendowanie całości było łatwiejsze.
- Z przygotowanej masy formuję kuleczki i spłaszczam je, następnie obtaczam delikatnie w bułce tartej.
- Wrzucam je do gorącego oleju i smażę, aż się zarumienią.
- Gotowe!
Przygotowane kuleczki można zjeść bez żadnych dodatków, ale świetnie pasują do ryżu, do kiszonych rzeczy (np. rzepa, ogórki). Można je również podawać z różnymi sosami.
Więcej receptur znajdziesz w kategorii PRZEPISY.