WordPress czy Blogger – oto jest pytanie!
Lifestyle

WordPress czy Blogger – oto jest pytanie!

Jeśli kiedykolwiek myśleliście poważniej nad blogowaniem to wiecie, że potrzebujecie strony internetowej. Oczywista oczywistość! Ale czy wybór platformy, na której owy blog założymy jest łatwą decyzją? Otóż nie do końca. WordPress czy Blogger – oto jest pytanie! Dzisiaj o plusach i minusach jednego i drugiego.

Decyzja o tym, na czym zrobić swoją stronę internetową nie jest taka prosta jak mogłoby się wydawać. Zanim wybrałam poczytałam opinie na temat jednego i drugiego. Wstępnie założyłam stronę na Blogger, ale krótko po tym uznałam, że chyba jednak potrzebuję czegoś innego. W tzw. międzyczasie podpytywałam jeszcze ludzi, którzy posiadali już strony na jednej i drugiej platformie. Ostatecznie, kiedy już byłam bardziej przychylna WordPress’owi okazało się, że tak naprawdę dzieli się on jeszcze na dwie części: WordPress.com i WordPress.org. Była to dla mnie zupełna nowość i jednocześnie zdziwienie, ponieważ wcześniej nie zagłębiałam się w te tematy. Od czasu do czasu gdzieś słyszałam ogólniki typu: ktoś założył stronę na WordPress (ale bez rozróżnienia czy był to .org, czy .com).

A więc przechodząc do rzeczy, przedstawię Wam plusy i minusy tych rozwiązań.

 

WordPress czy Blogger? Co wybrać?


Blogger (blogspot.com)

Większość stron internetowych, które są typowymi blogami są założone na Blogger. Posiadają one końcówkę “blogspot.com“. Wtedy nie ma już w ogóle wątpliwości z jakim typem strony mamy do czynienia. Zacznijmy więc od zalet.

Blogger jest darmowym serwisem blogowym i dzięki temu, nie jest konieczne wykupowanie domeny, hostingów i tego typu rzeczy, które oczywiście wiążą się z kosztami. Jeśli ktoś jest zupełnie na początku swojej kariery bloggera – jest to świetna opcja. W końcu nie wiadomo czy nie jest to chwilowa zachcianka i czy rzeczywiście będziemy regularnie pisać. Strona nie jest tworzona zupełnie od podstaw. Co za tym idzie możemy wykorzystać gotowe szablony lub je spersonalizować. Jeśli zajrzymy do wujka Google i wpiszemy cokolwiek związanego z “blogspotem”, możemy zauważyć, że z pozycjonowaniem nie ma większego problemu. Oprócz tradycyjnych stron zawierających nazwę oraz domenę, często właśnie pojawiają się strony z końcówką “blogspot.com“. Menu jest dosyć intuicyjne i stawiający pierwsze kroki w świecie blogowania nie powinni mieć większych problemów z zaadaptowaniem się. O aktualizacje też nie powinniśmy się martwić.

A jakie są wady? Główną wadą była dla mnie końcówka “blogspot.com“, która według mnie nie wygląda najbardziej profesjonalnie. Kolejną poważną dla mnie wadą jest fakt, że niestety blog nie jest moją własnością. Co to oznacza? Oznacza to, że może się stać podobna sytuacja, o której wspomniałam już TUTAJ. Po prostu moja strona może zostać usunięta (ot tak mogę ją stracić i moja praca pójdzie na marne). Pamiętam, że miałam ją wtedy na Onecie. Nauczona doświadczeniem nie chciałam popełniać tego samego błędu co kiedyś. Próżno także szukać narzędzia SEO, które pomaga z pozycjonowaniem stron i podpowiada co należy zrobić, aby wujek Google lubił nasze artykuły. Krótko mówiąc, jeśli założymy stronę na Blogger mamy mniejszy wpływ i kontrolę nad stroną, niż w przypadku np. WordPress.org.

WordPress.com

Jeśli zdecydowaliśmy się na platformę WordPress, musimy jeszcze zdecydować, czy chcemy mieć WordPress.com czy WordPress.org. Nie polecam Wam tego pierwszego z końcówką .com. Dlaczego? Dlatego, że to bardzo okrojona wersja i po zainstalowaniu możemy być rozczarowani jego możliwościami. Mimo wszystko podam Wam zarówno zalety jak i wady tego rozwiązania.

Niewątpliwą zaletą, podobnie jak przy serwisie Blogger jest to, że nie musimy płacić za domenę i hosting, ponieważ od razu dostajemy darmową subdomenę “wordpress.com“. Warto dodać jeszcze, że na start dostajemy 90 darmowych motywów, więc jest z czego wybrać. Jest także możliwość wykupienia innych.

Niestety lista wad jest większa. Również nie jest to nasza własność. Ponadto mamy ograniczoną przestrzeń dyskową, a więc nie możemy dodawać zdjęć o dużych rozmiarach. Jeśli mamy zacięcie informatyka, to niestety nie pogrzebiemy w kodzie – nie można w nim nic zmieniać. Za to mogą pojawiać się reklamy, na które nie mamy wpływu. Ogólnie WordPress.com jest mocno ograniczony w porównaniu do WordPress.org. Tutaj pozycjonowanie wypada gorzej zarówno od serwisów Blogger, jak i WordPress.org.

WordPress.org

Najważniejsza zaleta? Jesteśmy rzeczywiście właścicielami naszej strony. Mamy kontrolę nad komentarzami. Mamy dostęp do setek, jak nie tysięcy motywów, zarówno płatnych, jak i darmowych. Na start dostajemy ich 6, ale możemy bez problemu doinstalowywać kolejne. Platforma posiada ogrom wtyczek, dzięki którym możemy w bardzo przyjemny i łatwy sposób wpływać na wygląd strony i jej funkcje. Trzeba tylko umieć dobrze szukać. Wszelkie aktualizacje oraz instalacje są banalnie proste i intuicyjne. Dla zapalonego informatyka, którego swędzą ręce i chce pisać kod, taka opcja również istnieje, bo jest udostępniony kod. Pozycjonowanie stron zależy tylko i wyłącznie od nas, tak więc mamy rzeczywisty wpływ na SEO. Ogólnie jest ogrom możliwości przy kreowaniu swojej strony internetowej. Możemy także moderować URL naszych wpisów, które chcemy zamieścić lub zmienić je nawet po publikacji.

No dobrze, były plusy to co z tymi minusami? Sama platforma WordPress.org jest darmowa, ale… musimy najpierw mieć wykupioną domenę i hosting, a to kosztuje. W zależności od tego z jakiej firmy wykupimy te dwie rzeczy, tyle zapłacimy. Nie jest to niestety jednorazowe i co rok trzeba płacić. Coś za coś. Należy dbać o aktualizacje i robić backupy – czyli zapisy tego co już mamy zrobione na stronie. W dwóch poprzednich przypadkach nie musimy się tym martwić, ponieważ są robione za nas. W tym przypadku rzeczywiście to my jesteśmy administratorami.

PODSUMOWUJĄC

Wybór odpowiedniego serwisu blogowego, może być pewnym wyzwaniem. Zanim podejmiemy decyzję warto podpytać ludzi, którzy już mają swoje strony lub blogi. Według mnie najlepszą opcją jest WordPress.org, oczywiście pod warunkiem, że jesteśmy zdeterminowani i nie zaniedbamy strony po tygodniu użytkowania. Własna nazwa strony, domena i szereg możliwości jakie daje ta platforma uświadomiła mi, że to był najlepszy wybór. Oczywiście jeśli mamy już stronę “blogspot.com“, jest także możliwość przeniesienia jej na WordPress.org. Jeśli nie wiecie jeszcze czy blogowanie to coś, co rzeczywiście będzie Was satysfakcjonowało i sprawiało radość, może lepiej zostać przy “blogspot.com“, a następnie po jakimś czasie przenieść się na WordPress. Według mnie jeśli już wybierać pomiędzy czymś to właśnie pomiędzy serwisem Blogger, a WordPress.org. A ostateczny wybór wiadomo, należy do Was 😉

 


Fot. Rawpixel.com


 

Może Ci się spodobać...

Popularne artykuły